Dnes je situace jiná. Finanční trh je silně regulovaný, na veškeré dění bedlivě dohlíží Česká národní banka. Tedy dnes nic podobného nehrozí? Vklady v bankách jsou pojištěny, majetek klientů v podílových fondech je oddělen od vlastního majetku fondů. Vše se zdá být sluncem zalité a čisté jako křišťálová studánka.
Omyl! Zatímco ve zmíněných kauzách přišli o peníze jen někteří, dnes díky jednomu faktoru přichází o úspory úplně všichni a to s naprostou jistotou, ba dokonce garancí. Tím faktorem je INFLACE.
Zatímco aktuální míra inflace se pohybuje okolo 3%, úroky z běžných vkladů se blíží kladné nule a zhodnocení tolik oblíbeného a státem dotovaného Penzijního připojištění (dnes Transformované fondy) se až na jednu výjimku dlouhodobě nepřehouply přes 1%. Na 100.000,- korunách jste ztratili minimálně 2.000,- Kč, na milionu je to už ovšem 20.000,-. Ano, ztrátu na 100.000,- korunách vám vyrovná stát svým příspěvkem. Ale už jste si spočítali, kolik potřebujete mít naspořeno do penze, abyste si mohli zajistit důstojný důchod? Jsou to milionové částky u kterých hraje státní příspěvek naprosto marginální roli.
Jak vysoký úrok tedy potřebuji, abych díky inflaci nepřišel o své peníze? Ta otázka by však měla být položena takto: co mám udělat proto, abych porazil inflaci? Ano, pokud si takto pokládáte otázku, jste na správné cestě. Absolutní výše úroku totiž nehraje zase takovou roli. Zásadní je totiž skutečnost jestli a o kolik dokážeme porazit inflaci. Na spořících účtech, termínovaných vkladech a v Transformovaných penzijních fondech to nebude.
Možností je celá řada. Ze všeho nejdůležitější je stanovit si finanční cíle. Jak časové, tak hodnotové. A těmto cílům pak přizpůsobit výběr vhodných finančních produktů do svého portfolia. Zázračné řešení neexistuje! Když vám někdo bude představovat zázračný finanční produkt na základě kterého zbohatnete (mně se to stává tak dvakrát do týdne), vyhoďte ho. Pokud tedy není vaším koníčkem vyhazování peněz z okna. A pokud ano, zavolejte mi. Já si pod to okno stoupnu a ještě vám k tomu budu hrát na housle:-).
Finanční a ekonomické zákonitosti fungují stovky let a za tu dobu nikdo nic převratného nevymyslel. A pokud ano, není to multiplikovatelné. Pokud váš soused vsadil plný tiket Eurojackpotu a vyhrál hlavní cenu, neznamená to, že když vy uděláte to samé, dopadne to stejně.
V současné době se mě lidé ptají jestli je dobré investovat do kryptoměn. A já říkám ano. Ovšem jen za předpokladu, že máte věšteckou kouli, která vám ukáže, která z těch tisíců kryptoměn se tzv. „udělá“. Nebo pokud nejste Elon Musk….
Tohle všechno tedy nedělejte.
Co tedy dělat? Jestli se chcete opravdu zodpovědně postarat o své úspory, tak doporučuji studium několika knih věnujících se finančním trhům, finanční matematice a investičním strategiím. Poté budete potřebovat nastudovat legislativní rámec a nakonec se pustit do studia trhu. Projít si všechny finanční produkty, které jsou na našem trhu k dispozici, abyste si vybrali ty, které budou pro vaše cíle optimální. Zároveň s tím doporučuji členství v různých odborných skupinách za účelem prohlubování získaných znalostí vzájemnými diskuzemi.
Anebo je tu ještě jedna možnost. Obrátit se na někoho, kdo už tohle všechno udělal za vás. A kdo dokáže naslouchat vašim přáním a cílům, aby vám pomohl nasměrovat vaše finance směrem k růstu a naplnění těchto vašich cílů a vizí.
A jestli nikoho takového neznáte, tak mě kontaktujte:-)