Naše peněženky krvácí. Zažíváme největší vlnu zdražování za bezmála čtvrtstoletí. Může za to inflace. Za leden vyšplhala téměř na 10 procent a jen tak neklesne. Dotkne se to každého z nás. Prudce nahoru letí ceny energií a pohonných hmot, náklady na bydlení a potraviny. Víte, koho zasáhne inflace nejvíce? Lidi, kteří schraňují všechny své pracně vydělané peníze na bankovních účtech nebo ještě hůř doma v hotovosti. Tyto peníze teď doslova každý den ztrácejí na hodnotě – koupíte si toho za ně stále méně a méně. Je-li to i váš případ, je nejvyšší čas začít si své peníze chránit.
Experti předpokládají, že letošní inflace bude v průměru okolo 8 procent. Taková inflace vám za pět let ukousne z hodnoty vašich peněz třetinu. Tak vysoká inflace snad nezůstane dlouhodobě, ale i kdyby byla poloviční, tak hodnotu úspor podstatně sníží. Když máte dnes uložených 100 000 korun, za pět let při čtyřprocentní inflaci budou mít kupní sílu jako dnešních 82 000 korun, hodnota bude tedy o pětinu nižší.
Jediným způsobem, jak vaše peníze před inflací ochránit, je jejich investování. Jiný způsob není. Úročení úspor na běžných nebo spořicích účtech dnes nedosahuje ani poloviny inflace. Jestli se teď chystáte přestat číst, protože jsou pro vás investice španělská vesnice, uděláte chybu, která vás bude stát další peníze.
Aby člověk investoval, nemusí mít miliony na účtu, denně sledovat grafy s vývojem akciových kurzů a překřikovat se někde na burze, jak známe z filmů o Wall Street. Investování je snažší než si myslíte. Klidně vystačíte s tím, že se podíváte jednou, dvakrát do roka na to, jak se investicím daří, a o zbytek se vám postarají odborníci.
Když řekneme investice, co vás jako první napadne? Koupit dům nebo byt a ten pronajímat? Má to tak mnoho lidí. Jenže při pohledu na ceny nemovitostí a zdražení hypoték nejednoho přejde chuť, mnozí už na hypotéku ani nedosáhnou. Co dál? Koupit zlato? Také varianta, ale člověk ho musí mít kde bezpečně uložit a případně i prodat. To také není pro každého. Kryptoměny? Máte nervy na to sledovat, jak bitcoin a další kryptoměny kolísají ze dne na den o desítky procent?
Alternativou, která nám přijde v dnešní době nejrozumnější, je rozložit investice prostřednictvím časem prověřených fondů, které se zaměřují na reality, komodity nebo cenné papíry, jako jsou akcie a dluhopisy. Když se podíváme do historie, tak například akciové trhy v průměru ročně zhodnotí vložené prostředky o deset procent. Dluhopisy jsou méně výnosné, méně kolísají, proto mohou tvořit konzervativnější část vašeho portfolia.
Jak si vybrat, do čeho dát peníze? To je správná otázka, ale neexistuje na ni univerzální odpověď. Pro každého se může hodit trochu jiné rozložení portfolia. Závisí například na tom, za jak dlouho chcete mít peníze k dispozici, jak velké riziko jste ochotni akceptovat nebo jaké cíle a přání byste si chtěli s pomocí investic splnit.
Dobrou zprávou je, že vhodný investiční mix se dá najít pro každého, a to formou investování do ověřených fondů. Mnohé z fondů fungují už desítky let a mají po celém světě statisíce klientů.
„Investice jsou rizikové. Co když dojde k propadu na trhu a já o peníze přijdu?“ Další správná otázka. Máte pravdu, že investice nejsou bez rizika, ale také to není žádná „ruleta“. Riziko lze snížit několika způsoby. Prvním je rozložení investic, tzv. diverzifikace. O to se postarají samotné fondy, které vaši investici rozdělí třeba mezi sto a více akciových titulů nebo dluhopisů. Druhým způsobem je pak pravidelné investování. Například každý měsíc investovat pravidelnou částku, a to klidně už v řádu stokorun. Pravidelným investováním si pojistíte, že vás případný propad tolik nezasáhne. Trhy se navíc ze všech historických poklesů vždy relativně rychle zotavily.
Dávejte si na své peníze pozor. O investování roste zájem a v poslední době se vyrojilo mnoho podvodníků, kteří z vás chtějí vaše úspory vylákat na základě slibů o zaručeném zbohatnutí takřka přes noc. Buďte opatrní a vždy se snažte ověřit, do čeho byste měli své peníze vložit. Investice jsou cestou k bohatšímu životu, ale nějakou dobu to trvá a investiční pohádky od různých šejdířů mívají většinou špatný konec.