m

I když koupíme akcie před poklesem, je to lepší než neinvestovat vůbec

jsou chvíle, kdy se mluví o přicházející recesi a o očekávaném poklesu trhů. To vede k odkládání investic. I kdybychom měli smůlu a nastoupili na trh před poklesem, je to lepší než neinvestovat vůbec.

stock-1863880_1920

Jsou investoři, kteří investici do akciových trhů odkládají, protože se obávají poklesu akciových trhů. Mají pocit, že situace na trhu je nejistá, trh má svá rizika a je možné, že přijde pokles.

Kdo sleduje trh delší dobu, tak ví, že doba je stále nejistá, na trhu panuje nervozita, trh má svá rizika. To platí pořád. Jen se mění témata a mění se zdroje těchto rizik. Někdy je to brexit, jindy ceny ropy, jindy firemní výsledky, jindy zase volby tam či onde… A tak někdo investice odkládá a čeká na pokles trhu. Chce nakoupit za nižší ceny, až trh klesne.

Jasně. Kdybychom věděli, že trh klesne, pak by se vyplatilo počkat a nakoupit za nižší ceny. Jenže to nejde. Nikdo neví, kdy to bude a tak díky čekání nám může utíkat příležitost k nákupu, trh může vyrůst a my čekáme dál a dál. Neinvestujeme vlastně nikdy.

Je zajímavé, že i kdybychom nakoupili před poklesem, tak při investici na 10 let naše investice dopadne dobře. Udělali jsme si malý pokus:

Ze 100leté historie amerického akciového trhu jsme si vybrali jen ta období, kdy do roka a do dne došlo k poklesu většímu než 10 %. Hned na začátku startuje naše investice s handicapem, protože hned po startu má ztrátu větší než 10 %. Ztráta větší než 10 % také někdy znamená 20 %, někdy 30 % a někdy dokonce investujeme v předvečer splasknutí internetové bubliny, propuknutí nemovitostní krize nebo na počátku Velké hospodářské krize.

Průměrný 10letý výnos akciového trhu za posledních 100 let byl 10 % p.a., když bereme všechna 10letá období. Když vezmeme jen ta období, po kterých následoval alespoň 10% pokles, je průměrný výnos „jen“ 7,3 % p.a. A jen pro doplnění: minimální výnos byl 4,2 % p.a., maximální 18 % p.a.

Výnos 7,3 % p.a. na to, že jsme začali v nevhodný čas, mi nepřijde vůbec špatný. Riziko, že investice vydělá „jen“ (v průměru) 7,3 % je menší, než riziko neustálého odkládání a neinvestování vůbec.


Autorem článku je Petr Syrový, www.kfp.cz

 

Kontaktní údaje

Adresa: Velflíkova 1428/4, Praha 6 – Dejvice 
E-mail: info@kompletfinance.cz 
Tel.: 220 930 377
IČ: 24157562

Sociální sítě