Je lepší investovat i před poklesem, než neinvestovat vůbec
14. 06. 2019

Je lepší investovat i před poklesem, než neinvestovat vůbec

Jak poznám, že je je ideální doba pro investování?

 
jsou zpět chvíle, kdy se mluví o přicházející recesi a o očekávaném poklesu trhů. To vede k odkládání investic. I kdybychom měli smůlu a nastoupili na trh před poklesem, je to lepší než neinvestovat vůbec.

Jsou investoři, kteří investici do akciových trhů odkládají, protože se obávají poklesu akciových trhů. Mají pocit, že situace na trhu je nejistá, trh má svá rizika a je možné, že přijde pokles. 

Kdo sleduje trh delší dobu, tak ví, že doba je stále nejistá, na trhu panuje nervozita, trh má svá rizika. To platí pořád. Jen se mění témata a mění se zdroje těchto rizik. Někdy je to Brexit, jindy ceny ropy, jindy firemní výsledky, jindy zase volby tam či onde… A tak někdo investice odkládá a čeká na pokles trhu. Chce nakoupit za nižší ceny, až trh klesne.

Jasně. Kdybychom věděli, že trh klesne, pak by se vyplatilo počkat a nakoupit za nižší ceny. Jenže to nejde. Nikdo neví, kdy to bude a tak díky čekání nám může utíkat příležitost k nákupu, trh může vyrůst a my čekáme dál a dál. Neinvestujeme vlastně nikdy.
 

Ideální doba k investování je kdykoliv

Důležité je vědět, že i kdybychom nakoupili před poklesem, tak při investici na 10 let naše investice dopadne dobře.

Udělali jsme si malý pokus: Ze 100leté historie amerického akciového trhu jsme si vybrali jen ta období, kdy do roka a do dne došlo k poklesu většímu než 10 %. Hned na začátku startuje naše investice s handicapem, protože hned po startu má ztrátu větší než 10 %. Ztráta větší než 10 % také někdy znamená 20 %, někdy 30 % a někdy dokonce investujeme v předvečer splasknutí internetové bubliny, propuknutí nemovitostní krize nebo na počátku velké hospodářské krize.


Průměrný 10letý výnos akciového trhu za posledních 100 let byl 10 % p.a., když bereme všechna 10letá období. Když vezmeme jen ta období, po kterých následoval alespoň 10% pokles, je průměrný výnos „jen“ 7,3 % p.a. A jen pro doplnění: minimální výnos byl 4,2 % p.a., maximální 18 % p.a.

Výnos 7,3 % p.a. na to, že jsme začali v nevhodný čas, mi nepřijde vůbec špatný. Riziko, že investice vydělá „jen“ (v průměru) 7,3 % je menší, než riziko neustálého odkládání a neinvestování vůbec.


 Autorem článku je Petr Syrový  www.kfp.cz© KFP, 2019. 
KOMPLET FINANCE
Autor: KOMPLET FINANCE

Společnost Komplet Finance je česká rodinná poradenská firma. Naší vášní jsou finance a jejich odpovědná správa. Finanční poradenství vnímáme nejen jako komplexní službu, ale také jako závazek důvěry. Naší filozofií je budování dlouhodobého vztahu s klienty. Možná přistupujete k finančním záležitostem jako k něčemu co je, nezábavné, ale přesto nutné občas řešit. My tento přístup měníme. Dáme vašim financím logiku, dynamiku a především správný směr.

Klademe mimořádný důraz na komplexnost a srozumitelnost našeho poradenství. Naši poradci jsou certifikováni Českou národní bankou jako dohledovým orgánem nad finančním trhem v ČR.

Jestli vám tato naše filozofie dává smysl, vyzkoušejte nás! Pro začátek třeba tím, že se na našich stránkách zaregistrujete a my vám občas pošleme nějaký zajímavý tip. Věřím, že vás nezklameme.

David Kalista - majitel KOMPLET FINANCE

 

Abychom naplnili zákonné požadavky, uvádíme následující údaje:

Investiční produkty zprostředkováváme jako vázaný zástupce zapsaný v registru ČNB pod IČ: 24157562 a zároveň registrovaný pod investičním zprostředkovatelem Broker Trust, a.s. IČ: 26439719. Pojistné produkty zprostředkováváme jako podřízený pojišťovací zprostředkovatel zapsaný v registru ČNB pod č. PPZ a zároveň registrovaný pod pojišťovacím agentem Broker Trust, a.s. 032585PA. Spotřebitelské úvěry zprostředkováváme jako vázaný zástupce zapsaný v registru ČNB pod IČ: 24157562 a zároveň registrovaný pod samostatným zprostředkovatelem spotřebitelských úvěrů Broker Trust, a.s. IČO: 26439719
Bližší informace získáte http://www.brokertrust.cz/proklienty

Přihlašte se k odběru článků

Dvakrát do měsíce si přečtěte tipy pro vaši peněženku

zpracováním osobních údajů